A megfelelő egészségi állapot elérésének érdekében nagyon sokan elkezdenek rendszeresen tornázni. Ez aztán gyakran olyan intenzívvé válhat, hogy már egy fokkal feljebb lépünk, és akár versenyszintre is emelhetjük. Érdemes azonban nagyon odafigyelni, mert az izomhúzódás kezelése helyett inkább a megelőzésre kellene fektetni a hangsúlyt. Nagyon egyszerűen elkerülhetőek az aktív mozgásból fakadó sérülések, ha minden edzés előtt alaposan bemelegítünk, és figyelmet fordítunk a környezetünkre.
Tudni kell, hogy a külső alacsony hőmérséklet növelheti a kockázatot, ezért ilyenkor még több időt kell szentelni a megfelelő gyakorlatok elvégzésre. Az izomhúzódás kezelése, amennyiben mégis szükségessé válik, már egyből, a helyszínen meg kell kezdődjön. Ha nincsenek kéznél a megfelelő készítmények, akkor van néhány jó trükk, amit be lehet vetni a fájdalom és a duzzanat csökkentése érdekében. Ezek közé tartozik a jegelés, a sérült rész magasra helyezése, valamint kompressziós kötés felrakása.
Természetesen, az izomhúzódás kezelése csak akkor kezdhető meg, ha azonnal abbahagyjuk a tevékenységet, amit végzünk. A görcsös fájdalom és a nyomásra való érzékenység az izomhúzódás tünetei közé tartozik. Amint ezeket tapasztaljuk, érdemes mindent elfelejteni és a pihenésre, valamint gyógyulásra koncentrálni. Nem is gondolnánk, de óriási szerepe van az egészséges táplálkozásnak abban, hogy megelőzzük a sérülések kialakulását.
A megfelelő mennyiségű ásványianyag- és nyomelembevitel nagy jelentőséggel bír. Az elegendő magnézium például az izomhúzódás tünetei ellen kellő hatást fejthet ki. Az elegendő vízfogyasztás is nagyon fontos, hiszen a szöveteknek kell a folyadék, hogy minden esetben rugalmasak tudjanak maradni. Figyeljünk oda kellőképpen a testünk jelzéseire, és amint megjelennek az izomhúzódás tünetei, azonnal tegyük meg a kellő lépéseket az ellen, hogy ezek súlyosabbá válhassanak. Legyünk óvatosak nagy erőkifejtésnél, valamint a rendszeres aktív mozgások végzésénél, és akkor megelőzhetővé válnak a súlyosabb problémák.